سوالات متداول

سوالات متداولی که در مورد ربات فالکن و نحوه عملکرد آن وجود دارد در این صفحه قرار داده شده است.

توصیه می شود برای آشنایی کامل با ربات فالکن ویدیوهای آموزشی مشاهده شود.

چنانچه سوالی برای کاربر وجود دارد، می تواند پس از عضویت در سایت و ارسال تیکت سوال خود را مطرح فرماید.

ربات فالکن - سوالات متداول

ربات فالکن، یک ربات معامله گر (ربات تریدر) کاملا خودکار در بازار رمز ارزها (ارز دیجیتال) می باشد. این ربات شامل ده ها هزار خط کد نویسی است که با اتصال API حساب کاربر در صرافی به ربات و با توجه به تنظمیات انجام شده توسط کاربر، به تحلیل بازار، سفارش گذاری، خرید و فروش، و در کل به معامله گری در بازار رمزارزها می پردازد. با این کار نیاز به رصد کامل بازار توسط کاربر نیست و صرفا خروجی های ربات توسط کاربر مشاهده می شود.

فالکن نام دیگر شاهین است. شاهین پرنده ای باهوش و بسیار سریع است که با تسلطی که در آسمان بر محیط اطراف خود دارد، به یک شکارچی حرفه ای تبدیل شده است. این موارد همان قابلیت های ربات فالکن است. در حقیقت، ربات فالکن فوق العاده سریع است و به کمک قابلیت های خود بسیار هوشمند می باشد. این ربات با تسلط بر کل بازار، به شکار سیگنال ها می رود.

در حال حاضر، ربات فالکن صرفا در بازار فیوچرز کار میکند. در این بازار می توان از موقعیت های خرید و فروش همزمان استفاده کرد و از اهرم در معاملات بهره برد.

چنانچه کاربر تمایل به ترید در بازار اسپات دارد، می تواند اهرم ربات را روی عدد یک قرار دهد تا رفتار بازار فیوچرز مانند اسپات شود و اهرم در معاملات لحاظ نگردد. در این حالت خرید و فروش با اهرم یک صورت می گیرد. همچنین، کاربر می تواند قابلیت فروش را در ربات متوقف کند. به طور کلی، با قرار دادن اهرم یک و خاموش کردن قابلیت فروش (پوزیشن شورت) در ربات، بازار فیوچرز مشابه بازار اسپات عمل خواهد کرد.

قابلیت های ربات فالکن زیاد است. بدین معنی که سایز پوزیشن ها، رمزارزهای قابل معامله، تعداد پوزیشن های باز، نوع سفارش گذاری، حد سود و ضرر، حد ضرر دنبال کننده، طریقه میانگین گیری، طریقه گزارش دهی، ترید در جهت روند، تعیین نوع روند، ترید با توجه به الگوی کندل ها، نوع الگوی کندل ها، تعیین اندیکاتورها، بررسی رفتار بازار، تعیین روش سیگنال گیری، تعیین تایم فریم ها، بستن پوزیشن خلاف سیگنال، و .. کاملا توسط ربات قابل شخصی سازی است.

ربات فالکن به هیچ وجه یک ربات کپی تریدینگ یا مشابه آن نیست و قرار نیست توسط اشخاص ثالث سیگنال معرفی کند و وارد پوزیشن های خرید یا فروش شود. بسیاری از ربات های کپی تریدینگ به علت عدم مدیریت کامل کاربر روی تنظیمات ربات، در بلند مدت ضرر ده هستند.

در ربات فالکن، سیگنال ها، سفارشات، و پوزیشن ها اصولا بر اساس تنظیمات کاربر در ربات ایجاد می شوند و اشخاص ثالث هیچ گونه دخالتی در نحوه انتخاب رمز ارزها یا چگونگی معامله گری ندارند. به همین علت، کاربر تسلط کامل بر نحوه معامله گری خواهد داشت و مسئولیت کلیه فعالیت های ربات نیز بر عهده اوست.

اگرچه ربات کاملا قابل شخصی سازی است، ولی دارای تنظیمات پیش فرض است. بنابراین کاربران مبتدی به سادگی می توانند از ربات استفاده کنند. در حقیقت تنها با داشتن کدAPI صرافی،  می توان از ربات استفاده کرد. اگرچه توصیه می شود کاربران با قابلیت های ربات به طور کامل آشنا شوند تا بتوانند حداکثر استفاده را از ربات ببرند و همچنین بتوانند با توجه به شرایط بازار ربات را تنظیم کنند.

توجه شود که تنظیمات پیش فرض ربات بر اساس علم و تجربه معامله گری ایجاد شده اند و تضمین صد در صد جهت سود دهی ربات با این تنظیمات وجود ندارد. به طور کلی مسئولیت تنظیمات ربات به طور کامل به عهده کاربر است.

ربات فالکن کاملا قابلیت شخصی سازی دارد. یعنی هر کاربر با توجه به استراتژی خود می تواند از ربات استفاده کند. با توجه به محدودیت های فیزیکی و زمانی انسان، ربات می تواند استراتژی کاربر را پیاده سازی کند و به سود دهی کاربر کمک کند.

حتی در شرایطی که رمز ارز مشخصی مدنظر کاربر باشد و یا حتی اگر نیاز به سیگنال گیری از ربات هم نداشته باشد، کاربر می تواند با تنظیمات ربات، نقطه ورود، حد ضرر دنبال شونده، پله های ورود و .. را به صورت اتومات تنظیم کند و باز و بستن پوزیشن را با اطمینان به ربات بسپارد.

به کمک ربات، کاربر می تواند با تنظیمات روند ها، الگوهای کندل، اندیکاتورها، و رفتار بازار سیگنال مورد نظر را دریافت نماید. اگرچه ربات قابلیت های زیادی در سفارش گذاری، خرید و فروش، و .. دارد، اما در صورتی که تنظیمات مربوط به سایز یا خرید و فروش پوزیشن فعال نشود (یعنی سایز پوزیشن ها یا پوزیشن های فعال روی صفر تنظیم شود)، صرفا سیگنال ها به کاربر گزارش می شود و خرید و فروش انجام نمی شود. اکنون کاربر می تواند تصمیم بگیرد که در صورت تمایل به صورت دستی خرید یا فروش را انجام دهد.

اولین نکته این است که کد API که توسط کاربر در اختیار ربات قرار می گیرد تنها قابلیت ترید دارد و به هیچ وجه امکان برداشت و انتقال وجه توسط ربات وجود ندارد. نکته بعد اینکه کشور مد نظر توسط کاربر تعیین می گردد و با توجه به این کشور، IP مربوطه در اختیار کاربر قرار داده می شود. با این کار امکان ترید توسط IP های متعدد و کشورهای نامشخص وجود ندارد و ریسک مسدود شدن اکانت نیز از بین می رود.

لازم به ذکر است که IP که در اختیار کاربر قرار می گیرد کاملا اختصاصی است و در اختیار کاربر دیگری نیست. ذکر این نکته لازم است که کدهای API کاملا به صورت رمزگذاری شده ذخیره می شوند و عملا توسط دیگران قابل استفاده نیستند.

در حال حاضر امکان اتصال به API در صرافی های بایننس، بای بیت، کوکوین، و بینگ ایکس فراهم است. این صرافی ها قابلیت های خوبی برای ترید دارند و تعداد رمز ارزها و عمق بازار مناسبی را دارا هستند.

لازم است کشوری انتخاب شود که جزء کشورهای ممنوع صرافی نباشد. لیست کشورهای مجاز و ممنوع هر صرافی در سایت مربوط به صرافی مشخص است. به طور کلی کشورهای اروپایی به دلیل سرعت سرور بالایی که دارند برای ربات مناسب تر هستند. این به عهده کاربر است تا کشوری را انتخاب نماید که صرافی مشکلی با استفاده از آن کشور نداشته باشد. ذکر این نکته لازم است که اصلا نیاز نیست کشور ثبت نامی با کشوری که برای سرور ربات استفاده می شود یکسان باشد. اصولا ربات وارد حساب نمی شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

هزینه ربات به صورت منصفانه تعیین شده است. این هزینه شامل دو قسمت است. قسمت اول شامل سروری اختصاصی برای هر کاربر است که ربات در آنجا اجرا می شود. قسمت دوم شامل هزینه های جاری سایت و خدمات و .. است.

حداقل مقداری برای سرمایه اولیه جهت استفاده از ربات وجود ندارد. البته بدیهی است برای اینکه سود ربات قابل توجه باشد لازم است سرمایه قابل قبولی در صرافی وجود داشته باشد. پیشنهاد ربات فالکن 1000 دلار به عنوان حداقل سرمایه است. البته می توان با سرمایه های کمتر هم به سود رسید، اما توصیه می شود سرمایه اولیه کمتر از 500 دلار نباشد. لازم به ذکر است که می توان با سرمایه های کمتر و یک استراتژی درست نیز از ربات استفاده کرد و به سود خوبی دست یافت.

حداکثر مقداری برای سرمایه اولیه جهت استفاده از ربات وجود ندارد. در هر حالت به علت ریسک موجود در بازارهای مالی لازم است کاربر مدیریت سرمایه را فراموش نکند.

مزیت اصلی ربات ها در سرعت عمل آن ها و معامله گری سریع است. همانگونه که معاملات کاربر شامل سود و زیان است، ترید توسط ربات نیز با سود و زیان همراه خواهد بود. همچنین با توجه به اینکه ربات کاملا قابل شخصی سازی است، سود و زیان آن به تنظیمات کاربر بستگی خواهد داشت. اما با توجه به قابلیت های پیشرفته ربات و سیگنال گیری دقیق، احتمال سودگیری از ربات بالا می باشد.

گزارش ربات بسیار کامل است و در پنل کاربری و اکانت تلگرام کاربر (در صورت ایجاد تنظیمات لازم) قابل مشاهده است. این گزارشات شامل گزارش کامل روزانه، گزارش ساعتی بالانس حساب به همراه سود و ضرر، گزارش ساعتی سفارشات فعال، گزارش ساعتی سود و ضرر پوزیشن های باز به همراه پله های فعال پوزیشن، گزارش ساعتی حد سود و ضرر پوزیشن های باز به همراه فاصله تا سود و ضرر، گزارش سیگنال های مازاد بر پوزیشن های مجاز، گزارش کمبود مارجین، گزارش عدم رعایت حداقل سایز، گزارش تجاوز از حداکثر سایز، و .. می باشد.

همچنین گزارش سیگنال در زمان استراحت، گزارش سفارش گذاری، گزارش پر شدن سفارش ها، گزارش بستن پوزیشن، گزارش حالت انتظار پوزیشن به علت کمبود مارجین، گزارش رفع انتظار و پرشدن پوزیشن پس از ایجاد مارجین کافی، گزارش پوزیشن پس از سود و ضرر، گزارش ریتینگ سیگنال های فعال، گزارش تعداد الگوهای فعال، گزارش جهت روند، گزارش تعداد پوزیشن های لانگ و شورت، گزارش ایجاد خطا، گزارش پیش بینی سود هفتگی و ماهانه و سالانه، گزارش تعداد پوزیشن های سود و ضرر، مدت زمان باز بودن پوزیشن، و .. نیز توسط ربات گزارش می شود.

پس از فعالسازی ربات، مراحل انجام کار توسط ربات که شامل ایجاد تنظیمات اولیه، بررسی رمز ارزهای انتخابی، بررسی سیگنال های هر رمز ارز، سفارش گذاری و پوزیشن گیری، و .. است، همگی در لاگ ربات ذخیره شده و از طریق پنل کاربری قابل مشاهده است. به کمک لاگ ربات، کاربر می تواند وضعیت هر رمز ارز و نوع سیگنال ها برای آن را بررسی کند. با این کار، مثلا می توان متوجه شد که چرا برای یک رمز ارز سفارش گذاری انجام نشده است. مشاهده لاگ ربات به بهینه سازی تنظیمات ربات توسط کاربر کمک بسیاری می کند.

لازم به ذکر است که لاگ ربات و گزارش ربات دو فرایند مجزا از هم هستند و هر دو در پنل کاربری قابل مشاهده می باشند. گزارش ربات عملا وضعیت اکانت کاربر شامل بالانس حساب، سفارشات، پوزیشن ها، و موارد مشابه را نشان می دهد. لاگ ربات وضعیت بررسی هر رمز ارز، وضعیت سیگنال های مربوط به آن ها، و موارد مشابه را ارائه می کند.

سرعت ربات بستگی به تنظیمات کاربر و سرور انتخابی دارد. با افزایش رمز ارزها، سیگنال ها، تایم فریم ها، و کندل ها، سرعت ربات کاهش پیدا می کند. به طور مثال، هنگام استفاده از یک ربات در یک صرافی، برای 4 تایم فریم و 30 سیگنال اندیکاتور و بررسی 600 کندل، نهایتا چند ثانیه برای بررسی هر رمز ارز زمان لازم است. یعنی در صورتی که تمام رمز ارزهای انتخابی حدود 200 عدد باشند، حدود 15 دقیقه و در بدترین حالت 30 دقیقه طول می کشد تا کل رمز ارزها بررسی شده و مجددا بررسی گردند.

البته در هر لحظه که سفارشی پر شود یا پوزیشنی بسته شود، ربات این مورد را دریافت کرده و به کاربر گزارش می دهد. به طور کلی نیز از طریق لاگ ربات، می توان سرعت ربات را مشاهده نمود.

کاربر در هر زمان می تواند از طریق سایت یا اپلیکیشن صرافی به اکانت خود دسترسی داشته باشد.

با خرید هر سرویس یک IP انحصاری برای کاربر تعریف می شود و تنظیمات ربات ها روی آن ایجاد می شود. کاربر می تواند هر تعداد ربات را روی این سرویس ایجاد کند، اگرچه تعداد ربات های فعال مجاز به نوع سرویس بستگی دارد. ضمن اینکه پیشنهاد این است که برای هر صرافی بیش از یک ربات فعال نگردد. در صورت فعالسازی بیش از یک ربات در یک صرافی، لازم است تا رمز ارزهای هر ربات با ربات دیگر متفاوت باشد.

لازم به ذکر است که با افزایش تعداد ربات های فعال و با توجه به منابع ثابت در سرور، سرعت ربات ها کاهش پیدا خواهد کرد. لطفا توجه شود که به علت وجود IP ثابت، استفاده بیش از یک کاربر از یک حساب کاربری در سایت ممنوع است و ریسک مسدودی حساب در صرافی و همچنین حساب کاربری در سایت را خواهد داشت. البته یک کاربر می تواند حساب های کاربر متفاوتی را در صرافی های مختلف داشته باشد (هر صرافی یک حساب کاربری)، و با یک حساب کاربری در سایت، ربات های مختلفی را برای آن ها فعال نماید (ترجیحا هر صرافی یک ربات).

گزارش لحظه ای ربات در پنل کاربری قابل مشاهده است و همچنین به اکانت تلگرام کاربر ارسال می شود. سفارشات و پوزیشن ها از طریق این گزارش قابل مشاهده است. البته، از طریق سایت یا اپلیکیشن می توان وارد اکانت صرافی شد و سفارشات و پوزیشن ها را مشاهده کرد.

توصیه می شود پیش از فعالسازی ربات، سفارش یا پوزیشن بازی وجود نداشته باشد. هنگام کار با ربات و در هر زمان کاربر می تواند پوزیشن هایی را که از نظر او مناسب نیست با قیمت مارکت ببندد. با این کار سفارشات باز مربوط به آن پوزیشن نیز به طور خودکار کنسل می شوند و گزارش بسته شدن پوزیشن به کاربر داده می شود.

در صورتی که کاربر سفارش باز مربوط به یک رمز ارز را کنسل کند، در حالتی که پوزیشن مربوطه همچنان باز است، آن سفارش مجددا ایجاد می شود. در صورتی که کاربر سفارش باز مربوط به یک رمز ارز را کنسل کند، در حالتی که پوزیشن بازی برای آن موجود نباشد، آن سفارش کلا کنسل می شود. به طور کلی، توصیه می شود هنگامی که ربات فعال است سفارش یا پوزیشن جدیدی خارج از کارکرد ربات ایجاد نشود تا عملکرد ربات تحت تاثیر قرار نگیرد.

به طور کلی در هنگام کار با ربات می توان بالانس حساب را کم و زیاد کرد. البته توجه شود در صورتی که تنظیمات مربوط به سایز پوزیشن ها با توجه به نسبتی از بالانس حساب تعیین می شوند، تغییرات بالانس حساب می تواند سایز پوزیشن های جدید را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین چنانچه تنظیمات مربوط به سود یا ضرر انباشته فعال شده باشد، تغییرات بالانس حساب می تواند روی بستن پوزیشن ها تاثیر بگذارد.

توضیحات مربوط به هر ورودی در داخل سایت به طور کامل نوشته شده است. بعلاوه، داخل سایت نیز می توان ویدیوهای آموزشی مربوط به ربات را مشاهده کرد. در فواصل مشخص نیز دوره هایی که طریقه کار با ربات را آموزش می دهند به صورت مجازی برگزار می گردند.

پس از فعال کردن ربات، کاربر می تواند در هر زمان ربات را از پنل کاربری متوقف کند. سفارشات و پوزیشن های باز، از طریق سایت یا اپلیکیشن صرافی قابل مشاهده هستند و کاربر می تواند پس از توقف ربات، هر کدام را خواست ببندد. همچنین در پنل کاربری گزینه کنسل کردن کل سفارشات و موقعیت های باز وجود دارد که با فشردن آن، کلیه سفارشات صرافی کنسل و کلیه موقعیت های باز صرافی بسته می شود.

با توجه به خریداری سرورهای پرقدرت و با کیفیت، احتمال قطع دسترسی یا ایجاد خطا در ربات بسیار کم است. در صورتی که ربات های زیادی همزمان فعال شوند، بدلیل فشار به سرور، ممکن است خطا ایجاد شود. در صورت ایجاد خطا به مدت بیش از یک ساعت، می توان ربات را متوقف کرد و سفارشات و پوزیشن ها را کنسل نمود. سپس دوباره می توان ربات را فعالسازی کرد.

به طور کلی، اگر حین اجرای ربات و به مدت بیش از یک ساعت گزارش یا لاگ از سمت ربات دریافت نشود، به معنی این است که اشکالی از سمت ربات وجود دارد. در این حالت نیز می توان ربات را متوقف کرد و سفارشات و پوزیشن ها را کنسل نمود. سپس دوباره می توان ربات را فعالسازی کرد.

تنظیمات مربوط به اتصال ربات به اکانت تلگرام را می توان از طریق پنل کاربری انجام داد. کاربر می تواند با انجام تنظیمات مربوطه، اکانت تلگرام خود را به ربات متصل نموده و گزارشات ربات را دریافت نماید.

keyboard_arrow_up